Giyimkent Tarihçesi

Yıl 1985. Aylardan Mart.  Adres Mercan Mühürdar Eminpaşa sokak Bereket han, Aytekin Akyazıcı`nın işyeri. Aytekin Bey’in ortağı olan Mustafa Şevik kendisine: “Temeli yeni atılan İSTOÇ’tan iki dükkan aldım, sende al.” diyor. Aytekin Bey, “Tekstilci olarak orada olacağıma bizde tüm Mahmutpaşa, Mercan, Sultanhamam, Yeşildirek’te faaliyet gösteren tekstilciler birlik olalım, bir kooperatif kuralım” der ve ogün Giyimkent’i kurma fikri doğar.

25-30 yıl öncesini hatırlayanlar, O günlerde İSTOÇ`un temelinin atıldığını, Perşembe pazarının yerine PERPA`nın, Unkapanı’ndaki kuru gıdacıların yerine  MEGA CENTER’ın yapıldığı ve  Yeni HAL’ın Bayrampaşa’ya taşındığını bilirler. İşte yeni bir değişim rüzgârının başladığı o yıllarda yukarıda isimleri geçen kurucu arkadaşlarımız  “biz bu sağlıksız yerlerde daha ne kadar durabileceğiz” düşüncesinden hareketle giyim sektörü olarak çok yoğun olduğumuz Mercan ve Yeşildireği de içine alacak yeni ve modern işyerleri yapılması için harekete geçtiler. 1985 Mayıs ayında  “S.S. İstanbul Giyim Eşyası İmalat ve Toptan Satıcıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi” olarak kuruluş işlemlerini başlattılar., ilk toplantı Özcan Memişoğlu bey`in iş yerinde yapıldı. Özcan Memişoğlu Başkanlığa , Ömer Satır Başkan Yardımcılığına seçildiler. Kuruluş işlemlerini tamamlayan kooperatifimiz 1985 yılı Kasım ayında üye kaydını başlattı. O günleri hatırlayanlar kayıt için yoğun bir ilginin olduğunu söyleyeceklerdir.
1986 Nisan ayında kooperatif’in  ortak sayısı 2538 idi . 1986-1987 yıllarında  aidat toplayan o günkü yönetim, 1988-1989, 1989-1990, 1990-1991 yıllarında aidat toplamamıştır. Kooperatifimiz kurulduktan tam 6 yıl sonra 1991 yılında bugün içinde bulunduğumuz arazinin tapusu İSTEK ile ortak olarak  alındı. Toplam  arsa büyüklüğü 974,688 m2  idi. Yapılan kadastro çalışmaları sonunda arsa iki eşit parçaya ayrıldı ve kooperatif yerleri kura ile belirlendi.
Arsamızın  zemin ve çevre etütleri Prof. Dr. Ali Selçuk Biricik Bey tarafından yapıldı. O günkü Giy-Koop. Yönetim Kurulunun  en büyük hedefi, ideali yakalamak olduğu için herhangi bir proje firmasına birebir çarşı veya işyerleri projesi çizdirmedi.  Mercan, Yeşildirek ve benzeri yerlerde yaşanılan  olumsuzluklar göz önünde bulundurularak han anlayışından uzak  fonksiyonel ve   modern işyerleri yapmaya özen gösterildi. Bu amaçla proje yarışması yapıldı. Bu yarışmaya 8 ayrı mimarlık bürosu katıldı.
 O günlerde Giy-Koop yönetimi  yarışmaya katılan projelerden, Yrd.Doç.Lütfi Yazıcıoğlu başkanlığında bugünkü Giyimkent`i  gerçekleştiren projeleri oluşturdu. Oluşturulan Projeler Sonucu Giy-Koop’un temeli  1994 Kasım ayında atıldı. Kaba İnşaatımız 2000 yılında tamamlandı. 2002 yılında doğalgaz dahil bütün alt yapı imalatlarımız bitirildi. Bu yıl Giyimkent taşınmanın başladığı yıl olmuştur.
  Bugün Giyimkent %70 Doluluk oranına ulaşmıştır.