GİYİMKENT’İN TARİHÇESİ

3 Eylül 1985 yılında Eminönü Mercan’dan 52 kurucu üye ile S.S Giyim Eşyası İmalat ve Toptan Satıcıları İş Yeri Yapı Kooperatifi (Giyimkent) kurulmuştur.

Konfeksiyon ve hazır giyim merkezi olan bölgelerin yetersiz olması, trafik sorunu, alt yapı yetersizliği, yükleme ve boşaltma sorunlarının yaşandığı Sultanhamam, Mahmutpaşa ve Mercan’ın yerine daha modern ve sorunları olmayan planlı ve organize bir ticaret merkezi inşa edilmesi amacıyla yola çıkılmıştır.

18 Temmuz 1991 tarihinde yaklaşık 500 dönüm olan arsa, Devlet Arsa Ofisi’nden alındı.

18 Mayıs 1994 tarihinde inşaat ihalesi yapıldı.

12 Ekim 1994 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atıldı.

2005 yılında yapı kooperatifi olan statü işletme kooperatifine dönüştürüldü.

2006 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tapular üyelere verildi.

2019 yılı itibarı ile 2182 adet müstakil işyeri, 935 ofis, 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı 2 otelin bulunduğu iş merkezinde toptan ve perakende satış yapan 700 hazır giyim, 218 kumaş, 61 tekstil aksesuarı firması ve sektöre hizmet veren ya da sektör dışından pek çok iş yeri hizmet vermektedir. Doluluk oranı %90 olan Giyimkent’te 2.500 araçlık kapalı, 5.000 araçlık açık otopark mevcuttur.

Giyimkent’te bulunan başlıca sektörler; kadın giyim, erkek giyim, çocuk giyim, bebek giyim, ev tekstili, kumaş ve tekstil aksesuarıdır. Toptan hazır giyim, toptan triko, toptan kumaş ticareti yapan pek çok firmanın perakende satış hizmeti de mevcuttur. Marka outlet mağazaları da iş merkezinde yerini almıştır.

Giyimkent ulaşım yönünden oldukça avantajlı bir konumdadır; İstanbul Hava Limanı’na 19 Km., Atatürk Hava Limanı’na 14 Km., Büyük İstanbul Otogar’ına 6 Km. mesafede, Tem Otoyolu üzerinde Bayrampaşa, Esenler, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Bağcılar ve Başakşehir ilçeleri ile komşu durumdadır.

VİZYONUMUZ

Türkiye tekstil sektörünü dünyaya tanıtmak ve sürdürülebilir ticaret için gerekli altyapıyı kurgulamak. Toplumun her kesiminden insana yüksek kalitede tekstil ve giyim hizmeti sunmak, tekstil sektöründe iş imkanı yaratarak ülkemize hizmet etmek, sürekli gelişimi destekleyerek güven içinde ve mutlu çalışanlar hedefliyoruz.

Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla, kuruluşumuzdaki milli amacın gereklerini yerine getirerek, sektörümüzün dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırmak, tercih edilen, güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir merkez olmak için çalışmalar yapıyoruz.

MİSYONUMUZ

Binlerce çeşit bitmiş ürün ve ham kumaşın bir arada bulunduğu Giyimkent, dünyaya hizmet verecek kalitede bir iş merkezidir.

Giyimkent; tekstil sektörünün kalbi ve can damarıdır. Hızla yükselen bir çizgiye sahip olan merkezimiz, dünya genelinde sektörle ilgili tüm teknolojik ve bilimsel süreci paydaşlarına aktarmaktadır. Tekstil ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz Giyimkent; toptan ve perakende alıcıya hitap eden büyük bir ticaret merkezidir.

BAŞKAN DİYOR Kİ!

Giyimkent  1986 yılında 500 dönüm arazi üzerine kurulmuş, 1994 yılında temeli atılmış, 2001 yılında bütün alt yapı ve üst yapı yatırımlarını bitirerek, 2005 yılından itibaren de bilfiil hizmet vermeye başlamıştır. Giyimkent içerisinde yaklaşık 2200 tane müstakil binamız, mağazamız bulunmaktadır.

7500 araçlık açık ve kapalı otoparkımız mevcut. Bununla beraber otellerimiz, iş merkezlerimiz, banka şubelerimiz, restoranlarımızla adeta dünyanın en büyük tekstil vadisi olmaya aday, bir merkez üs diyebiliriz.

Giyimkent’te; hazır giyim, kumaşçılar, ev tekstili, tekstil aksesuarları üreten firmalar var. Bu firmalarımız yurtiçine ve yurtdışına satış yapıyorlar. Giyimkent’te bu firmalarımızın bünyesinde 10 bin kişi istihdam edilmekte.

Giyimkent’deki firmalar ağırlıklı olarak toptan satış üzerine çalışmaktadır. Perakende satış yapan mağazaların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bilinen markaların yanında, yeni tanınmaya başlamış ama yurtdışında tanınan, bilinen markalar da bu büyük kompleksin içinde yer almaktadır. Kısaca herkes; Giyimkent’ten bütçesine ve modaya uygun, kaliteli ürün alabilir.

Biz işin üretim kısmındayız. Giyimkent’e kumaş girer; kıyafet, bitmiş ürün olarak çıkar. Bavul ticareti ile Balkan ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ile çalışılmaktadır. Yapılan ihracatın belki de en önemli ayağı Amerika ve Almanya’dır.

Devlet ihracatı artırmak için çok büyük teşvikler veriyor olmasına rağmen Giyimkent’teki firmalar hiçbir teşvik almadan, kendi çabalarıyla ülkemize döviz kazandırmakta, istihdamı artırmakta, işsizliği azaltmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Giyimkent’in ülke ekonomisine katkısı büyüktür.

Hedefimiz Giyimkent’i sadece Türkiye’de değil, dünyada tekstil sektöründe bir marka yapmak. Bunun için bütçemizden reklam için oldukça önemli pay ayırdık. Radyo, televizyon, sosyal medya, internet üzerinden sürekli Giyimkent’le ilgili duyurular yapmaktayız.

Ulaşım sorununu çözdük. Çeşitli noktalardan buraya seferler düzenlendi. Yine hemen yanımızda metro durağı bulunmakta. Minibüslerle de ulaşım mümkün. Burası İstanbul’un ulaşımı en kolay, trafik sorununun olmadığı büyük bir komplekstir. Giyimkent’te güvenlik yönünden de oldukça başarılı bir durumdayız; İstanbul Büyükşehir Belediyesi 10/01/2019 tarih UTK 2019-2-6 sayılı Ulaşım ve Trafik  Düzenleme Komisyonu kararı ile 15 Mart 2019 tarihinden itibaren gece 21:00 ve sabah 06:00 saatleri arasında Vadi Caddesi giriş istikametinden kontrollü geçiş yapılıyor. İş Merkezimiz kameralar ile sürekli takip ediliyor.

Ülkemizdeki, Avrupa ve Balkan ülkelerindeki hazır giyimcileri, tekstilcileri siparişlerini vermek için Giyimkent’e bekliyoruz. Gelin ürünlerinizi bizden tedarik edin. Aradığınız her ürünü burada bulacaksınız, siparişlerinizde sorun yaşamayacaksınız. Kumaştan, hazır giyime, aksesuardan ev tekstiline aradığınız her şeyi toptan ve perakende olarak bulabileceğiniz, özel siparişlerinizi bitmiş ürün olarak alabileceğiniz, otopark sorunu olmayan, ulaşımın çok kolay olduğu ve fiyatların da piyasaya göre çok daha uygun olduğu Giyimkent’e hepinizi bekliyoruz.

KALİTE POLİTİKAMIZ

 • Toplam Kalite felsefesini esas alarak, takım ruhu içerisinde hedeflere ulaşılması,
 • süreçlerimizin özdeğerlendirme süreci ile gözden geçirilerek, performansı geliştirecek yaklaşımların belirlenmesi,
 • sürekli iyileştirme yaklaşımı doğrultusunda tüm süreçlerimizdeki verimliliğin uluslararası düzeyde rekabet edebilecek seviyeye yükseltilmesi,
 • yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımların cesaretlendirilmesi,
 • teknik ve davranışsal etkinlikleri artıracak eğitimlerin gerçekleştirilmesi gibi faaliyetlerimizi Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile birlikte bütünleştirerek ve buna uygun yöneterek, tekstil sektöründe kalite açısından öncülüğümüzle örnek bir kuruluş olmak için tüm gücümüzle çalışırız.

GÜVENLİK

 • Sitemiz 7/24 güvelik ekiplerimizce kontrol altında tutulmaktadır.
 • 4 vardiyalı çalışma sistemi içinde olan ekiplerimiz, 8 saat çalışaıp, 24 saat dinlenmektedir.
 • Gündüz vardiyası yaya devriyesi, gece vardiyası araç devriyesi yaparak sahaya hakimiyet kurmaktadırlar.

TEKNİK HİZMETLER VE TEMİZLİK

Sitemizin temizlik, bakım, onarım hizmetleri, ekiplerimizce aksatılmadan yapılmaktadır.

 •  Sokaklar, yaya yolları ve kapalı otopark alanlarının temizliği
 • Bina, dış cephesi, yağmur suyu inişi
 • Çatı bakımı
 • Bina pis su tahliye problemleri
 • Yol, kaldırım tadilatı
 • Dış cephe mantolama tadilatı
 • Evsel atık, tekstil atığı ve diğer atıkların toplanıp site dışına tahliyesi işlemleri tarafımızca yapılmaktadır.

Ayrıca;

 • Geri dönüşüm atıkları ilçe belediyesi ekipleri tarafından toplanmaktadır.