GİYİMKENT TARİHÇE

3 Eylül 1985 yılında Eminönü Mercan’dan 52 kurucu üye ile S.S Giyim Eşyası İmalat ve Toptan Satıcıları İş Yeri Yapı Kooperatifi (Giyimkent) kurulmuştur.

Konfeksiyon ve hazır giyim merkezi olan bölgelerin yetersiz olması, trafik sorunu, alt yapı yetersizliği, yükleme ve boşaltma sorunlarının yaşandığı Sultanhamam, Mahmutpaşa ve Mercan’ın yerine daha modern ve sorunları olmayan planlı ve organize bir ticaret merkezi inşa edilmesi amacıyla yola çıkılmıştır.

18 Temmuz 1991 tarihinde yaklaşık 500 dönüm olan arsa, Devlet Arsa Ofisi’nden alındı.

18 Mayıs 1994 tarihinde inşaat ihalesi yapıldı.

12 Ekim 1994 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atıldı.

2005 yılında yapı kooperatifi olan statü işletme kooperatifine dönüştürüldü.

2006 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tapular üyelere verildi.

2021 yılı itibarı ile 2182 adet müstakil işyeri, 935 ofis, 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı 2 otelin bulunduğu iş merkezinde toptan ve perakende satış yapan tekstil sektörüne hizmet veren ya da sektör dışından pek çok iş yeri hizmet vermektedir. Doluluk oranı %99 olan Giyimkent’te 2.500 araçlık kapalı, 5.000 araçlık açık otopark mevcuttur.

Giyimkent’te bulunan başlıca sektörler; kadın giyim, erkek giyim, çocuk giyim, bebek giyim, ev tekstili, kumaş ve tekstil aksesuarıdır. Toptan hazır giyim, toptan triko, toptan kumaş ticareti yapan pek çok firmanın perakende satış hizmeti de mevcuttur. Marka outlet mağazaları da iş merkezinde yerini almıştır.

Giyimkent ulaşım yönünden oldukça avantajlı bir konumdadır; İstanbul Hava Limanı’na 19 Km., Atatürk Hava Limanı’na 14 Km., Büyük İstanbul Otogar’ına 6 Km. mesafede, Tem Otoyolu üzerinde Bayrampaşa, Esenler, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Bağcılar ve Başakşehir ilçeleri ile komşu durumdadır.